Bezpieczna poduszka ortopedyczna

Sen dla noworodków i niemowlaków ma niesamowite znacznie, dlatego powinien być niezakłócony i bezpieczny. O zdrowie dzieci powinni dbać rodzice, którzy jako pierwsi dostrzegają różne odchylenia od normy w rozwoju ich pociech. 

Dla kogo są poduszki ortopedyczne?

poduszka ortopedyczna dla dzieciW sklepach znajdziemy wiele rodzajów poduszek z puchu i pierza, syntetycznych kuleczek, czy pianki. Mogą na nich spać dorośli, ale już nie zawsze dzieci. Szczególnie noworodki i niemowlaki, powinny mieć odpowiednie modele poduszek, lub nawet spać bez nich, bezpośrednio na materacu. Poduszka ortopedyczna dla dzieci w wieku od urodzenia do końca osiemnastego miesiąca życia, powinna być płaska i posiadać specjalnie wyprofilowaną powierzchnię. Jest to konieczne, aby przeciwdziałać spłaszczeniom główki podczas zbyt długiego i częstego leżenia na jednym z boków lub na plecach. Tak małe dzieci nie potrafią się samodzielnie przewrócić na drugą stronę w trakcie snu, więc jeżeli rodzice tego za nich nie zrobią, to może to skutkować deformacją. Jeżeli maluch będzie spał na poduszce ortopedycznej, to nie ma takiego ryzyka, gdyż posiada ona specjalne zagłębienie w dolnej części, dzięki czemu nacisk główki na podłoże jest równomiernie rozłożony na powierzchnię główki. Poduszkę można stosować profilaktycznie, aby uchronić dziecko przed powstaniem takich niekształceń, lub leczniczo, jeżeli już one powstały po którejś stronie główki. Z uwagi na miękkie kości czaszki w tym okresie, odwrócenie tego procesu jest możliwe w stu procentach.

Starsze dzieci niż półtoraroczne nie potrzebują już spać na takich poduszkach ortopedycznych, gdyż ich czaszki są już na tyle twarde, że nie grozi im ich zniekształcenie. Ponadto w tym wieku dzieci potrafią już bez problemu zmieniać pozycję podczas snu.