Okna stanowiła ważna część wewnątrz naszego budynku. Przy wyborze owych elementów należy zwrócić uwagę na istotny parametr, jakim jest ciepłochronność. Wartość tego parametru określa kilka detali takich jak rodzaj materiału użytego do produkcji, ilość podziałów, sposobu montażu. Szyba jest czynnikiem stanowiącym w 80% o energochłonności okna. To przez nią tracone jest najwięcej energii, jest najcieńsza.

Okna

oknaDla poprawy ochronny przed utratą ciepła stosować można rolety zewnętrzne. Pozwolą nam one zaoszczędzić nawet 1/5 ciepła. Dodatkowo mogą one być dobrym zabezpieczeniem przed niechcianymi gośćmi. Rolety chronią okna przed mrozem i wiatrem. Kolejny element wpływający na utratę ciepła to grubość ramy i ościeżnicy i ich uszczelek. Jeżeli rama okna wykonana jest z PCV standardowe są w nich profile pięciokomorowe o przekroju 70 mm. Dla zwiększenia ciepła można wybrać grubsze.
Ramy wykonane z drewna powinny być szersze od standardowych tak jak 78 lub 80 mm. Dodatkowo gęstość drewna wpływa na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Dla dobrej izolacji należy pamiętać o dobrym zamontowaniu okna. Stosowany montaż tradycyjny wykorzystuje ustawienie okna równo z krawędzią muru. Uszczelnia się szczeliny pianką montażową. Drugi rodzaj montażu nazwany jest ciepłym. Montuje się okno w warstwie ocieplenia. Daje to dodatkowe zabezpieczeniem przed wilgocią. Pozwala to na zmniejszenie strat ciepła przez ograniczenie styku okna z murem. Jeżeli możemy wpłynąć na rozstawienie okien wewnątrz budynku warto to dobrze zaplanować. Umieszczenie okien prawidłowo względem stron światła może nam dodać darmowa energie wewnątrz pomieszczeń.

adex-okna.pl – wiodąca firma na rynku okien

Warto pomieszczenia, które chcemy żeby były najbardziej widne usytuować po południowo – zachodniej stronie. Okna od strony północnej powinny być najmniej liczne. Jest to najciemniejsza strona. Duże okna dadzą nam dużo światła jednak stanowiła dużą powierzchnie utraty ciepła Warto zadbać o ich dobre parametry izolacyjne, zaopatrzyć dodatkowo w rolety zewnętrzne.