Czy błędy lekarskie są częste?

Może nam się wydawać, że lekarze stosunkowo rzadko popełniają błędy w swoim fachu. Nie jest to jednak wcale tak niespotykane. Wielu z nich pracuje ponad normę, mnóstwo godzin dziennie. Dlatego też zdarza im się wystawiać błędne diagnozy czy też popełnić błąd przy wykonywaniu jakiegoś zabiegu.

Jak zareagować gdy lekarz popełni błąd?

błędy medyczneGdy dojdzie do takiego błędu, wiele osób nie wie w jaki sposób zareagować. Niektórzy usprawiedliwiają lekarzy i nie chcą z tego tytułu wyciągać żadnych konsekwencji. Inni natomiast pragną domagać się sprawiedliwości, co jest całkowicie zrozumiałe. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że być może danemu lekarzowi zdarza się popełniać takie błędy znacznie częściej, niż ten jeden konkretny raz. Może się okazać, że poszkodowanych w ten sposób było wiele osób, jednak żadna z nich nie miała odwagi do tego, by cokolwiek z tym zrobić. Takie nie dążenie do sprawiedliwości może zatem skutkować tym, że kolejnym razem sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej i być może lekarz popełni jeszcze poważniejszy błąd, niż w tym przypadku. To zatem uświadamia, jak ważne jest reagowanie pod tym względem. Może bowiem ono sprawić, że następni pacjenci będą zdecydowanie bezpieczniejsi. Lekarz ma wpływ na zdrowie pacjenta, dlatego ważne jest domaganie się swoich praw. Dziś błędy medyczne są traktowane bardzo poważnie. Oznacza to zatem, że lekarze są pociągani do odpowiedzialności. Mają oni normalne procesy, które są rzetelne i często wyrok orzekany jest na korzyść pacjenta.

Wielu pacjentów boi się walczyć z lekarzami, nawet jeśli ci popełniają poważne błędy w sztuce lekarskiej. Tymczasem takie podejście sprawia, że niektóre osoby pozostają bezkarne. Dlatego egzekwowanie swoich praw i wyroków w danej kwestii, jest niezwykle ważne.