Czym są pompy przemysłowe?

Każda gałąź przemysłu w obecnych czasach stosuje różne rodzaje pomp przemysłowych. Począwszy od branży chemicznej, poprzez energetyczną, kończąc na spożywczej wszystkie one na pewnym etapie produkcji potrzebują skutecznej drogi dla substancji ciekłych, którą zapewnić mogą wspomniane pompy przemysłowe

Pompy stosowane w przemyśle 

pompy przemysłoweW zależności od charakteru branży, w której wykorzystane zostaną pompy przemysłowe różnią się miedzy sobą właściwościami, wytrzymałością oraz przepuszczalnością. Wśród dostępnych na rynku ofert znajdziemy kilka rodzajów pomp przemysłowych. Wyróżnić wśród nich możemy między innymi pompy śrubowe, które w głównej mierze służą do pompowania i filtrowania cieczy delikatnych oraz trudno płynących. Pompy wirowe są najczęściej wybieranymi elementami w przemyśle. Sprawdzają się świetnie w przetwarzaniu odpadów oraz w przemyśle chemicznym. Ich główną zaletą jest stosunkowo niewielki rozmiar oraz trwałość i samoregulacja. Pompy zębate swoje miejsce odnajdują w układach wrażliwych na zmienne oraz niskie i wysokie ciśnienie. Przeznaczone są do tłoczenia płynów o różnej lepkości. Wykorzystywane są głównie w przemyśle kosmetycznym, spożywczym oraz lakierniczym. Pompy membranowe sprawdzają się w zadaniach specjalnych jak na przykład pompowanie cieczy o dużym stopniu zanieczyszczenia, również toksynami. Cechują się wysoką odpornością na intensywną eksploatacje. Pompy krzywkowe natomiast cechują się precyzyjną i dokładną obróbką tłoczonego produktu. W związku z tym najczęściej wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. 

Pompy stosowane w różnych dziedzinach przemysłu muszą spełniać odpowiednie normy. W przypadku branży spożywczej muszą spełniać przede wszystkim normy związane z higieną, ze względu na bezpośredni kontakt z żywnością, która trafia do ludzkich rąk. Istotna jest również sama konserwacja i możliwość mycia pomp przemysłowych.