Dobre ściernice do szlifowania

Wyrównywanie powierzchni twardych materiałów najlepiej wykonywać podczas szlifowania. Wtedy, dopierając odpowiednie ścierniwo, jesteśmy w stanie uzyskać wyrównaną i gładką powierzchnię. Podczas poszukiwania odpowiednich materiałów ściernych należy jednak uwzględnić kilka czynników, które mają ogromny wpływ na jakość późniejszej obróbki.

Czym kierować się wybierając ściernice?

ściernice szlifierskieOczywiście najważniejsze podczas wyboru ściernic są dwa czynniki. Pierwszym z nich jest materiał, którego powierzchnię planujemy poddać obróbce. Zupełnie inne rozwiązania powinniśmy zastosować w warsztacie meblarskim zajmującym się obróbką drewna, a inne jeśli ścierać będziemy powierzchnię stalowych części mechanicznych. Drugim kryterium jest oczywiście rodzaj urządzenia, z którego korzystamy. Wykorzystując szlifierkę kątową ściernice szlifierskie należy dopasować do wielkości głowicy. Jeśli wśród elektronarzędzi mamy szlifierkę mimośrodową, wtedy mamy możliwość wyboru tylko płaskich krążków. Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na jakość uzyskanej powierzchni, jest oczywiście grubość ścierniwa. Tarcze o grubszym materiale skrawającym doskonale sprawdzą się podczas obróbki wstępnej. Jeśli szukamy detali do wykończenia elementów, wtedy najlepiej wybrać tarcze o wiele większej dokładności. Wybór elementów do szlifowania ma ogromne znacznie szczególnie podczas obróbki materiałów miękkich.

Wybierając zbyt agresywną ściernicę, możemy łatwo uszkodzić powierzchnię elementu. Dlatego warto zdecydować się na wybór tarczy od dobrego producenta, dokładnie zapoznając się z opisem produktu. Na etykietach umieszczone są bowiem informacje o tym, do czego nadaje się element, dlatego trudniej jest popełnić błąd. Jeśli po zapoznaniu się z opisem wciąż mamy problem z wyborem, warto poprosić o radę obsługę sklepu.