Chyba każdy zgodzi się z twierdzeniem, ze kuchnia to przestrzeń wyjątkowa. Kojarzy nam się z rodziną i ciepłem domowego ogniska. To oczywiście królestwo pani domu, która w nim przygotowuje posiłki dla całej rodziny. Wiąże się to również z przyjemnymi zapachami, które w kuchni się unoszą. To oczywiście również miejsce w którym wszyscy domownicy jedzą posiłki.

Laminam – co to jest?

Te większe, poza przekąskami, czyli śniadania, obiady i kolacje jedzą oczywiście wspólnie. Jest to więc również miejsce w której domownicy spędzają czas – nie tylko jednak ze sobą nawzajem. Zapraszają również na podwieczorek czy wspólną kawę bliższych znajomych właśnie do kuchni w której jest laminam. Jest to przecież pomieszczenie bardziej domowe, zaciszne, często przyjemniejsze niż pokój gościnny lub pokój dzienny.

laminamNadrzędnym zadaniem kuchni, które ma one spełnić jest niewątpliwie funkcja użytkowa. Kuchnia jest miejscem, gdzie się przechowuje żywność i przygotowuje posiłki. I tu rozkład, wielkość kuchni, ilość i pojemność szafek, lodówki i zamrażarki zależeć będzie od tego, jak często domownicy jedzą posiłki w domu i czy przygotowują je zawsze samodzielnie czy często zamawiają do domu już gotowe dania. I tak większe blaty kamienne przydadzą się tylko tej gospodyni, która samodzielnie ugniata ciasto, kroi warzywa czy rozdziela mięso. W kuchni członkowie rodziny spożywają posiłki. Czasem nawet wtedy, gdy w domu lub mieszkaniu jest osobna jadalnia. Jest bardziej kameralnie i praktyczniej. Dlatego jadalnia jest wykorzystywana tylko na specjalne okazje, bardziej uroczyste obiady lub obiady z gośćmi (gdy potrzeba więcej przestrzeni). Natomiast na co dzień rodzina spotyka się przy stole w kuchni. Tu je, rozmawia, dyskutuje, żartuje. Kuchnia to zdecydowanie również ważne pomieszczenie z tego względu, że to miejsce spędzania czasu przez wszystkich członków rodziny. Blaty kuchenne doskonale również przydają się do wspólnej, rodzinnej gry w planszówki lub karty. Nie trzeba do tego przenosić się do pokoju dziennego, a przynajmniej nie jest to konieczne. Przyjmowanie bardziej zadomowionych gości w domowych warunkach, jak wspomnieliśmy, również odbywa się w kuchni. I nie jej wyposażenie jest w tym wypadku istotne – czy marmur czy drewno – wszystko spełnia się doskonale, o ile gospodarze zapewnią odpowiednią atmosferę. Atmosferę przytulności zacisza domowego, gdzie warto wypić ciepłą herbatę lub gorące kakao, by zwierzyć się z kłopotów lub po prostu poplotkować.