Układ fotowoltaiczny to nie tylko panele, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Do całego układu potrzebny jest również specjalny inwerter, który jest integrowany z wyłącznikiem prądu stałego. Zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny, którego częstotliwość będzie wynosić 50 Hz.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne – zasilanie urządzeń prądem stałym i przemiennym

wydajne systemy fotowoltaiczne ze sklepuWytworzona w panelach fotowoltaicznych energia elektryczna może być od razu wykorzystana do zasilania różnych urządzeń w domu jednorodzinnym. Odbiornikami prądu stałego z paneli fotowoltaicznych mogą być np. diody LED, czyli oświetlenie. Z kolei odbiornikami prądu przemiennego mogą być już inne urządzenia w domu jak np. lodówki, telewizory i inne. W baterii akumulatora może być magazynowana energia elektryczna, którą można wykorzystać później. W ten sposób oszczędza się na rachunkach za energię elektryczną. Energię można czerpać w dowolnym momencie, czyli wtedy kiedy po prostu jest potrzebna. Warto zainwestować w wydajne systemy fotowoltaiczne ze sklepu, dzięki którym energia elektryczna będzie produkowana na bieżąco. Przy baterii akumulatora umieszczany jest regulator ładowania. Regulator ten ma za zadanie chronić przed przegrzaniem i przeładowaniem. Chroni też przed rozładowaniem w wyniku wstecznego przepływu prądu elektrycznego. Jeśli dojdzie do pełnego naładowania akumulatora, proces ładowania zostaje automatycznie przerwany.

Jeśli napięcie spadnie do bardzo niskiego poziomu w akumulatorze, to dochodzi do wyłączenia dopływu prądu elektrycznego. Na Zachodzie panele fotowoltaiczne cieszą się dużym powodzeniem. W Polsce jest to technologia nowa, ale też coraz bardziej ceniona. Inwestycja w panele jest kosztowna, ale trzeba pamiętać, że taka inwestycja prędzej czy później zwraca się – zazwyczaj po kilku, kilkunastu latach.