Wszystkie urządzenia techniczne ulęgają uszkodzeniom. W firmach raczej brak zbędnych sprzętów, dlatego tym bardziej kłopotliwe jest, kiedy coś przestanie nagle działać. Zazwyczaj złośliwość rzeczy martwych chce, że gdy coś jest naprawdę niezbędne psuje się. Najgorsze przypadki to takie, kiedy pomyłkę urządzenia spowodowana awarią zauważy klient. Co gdy przez błędny odczyt czytniki kodów sprzedamy inny towar niż fizycznie.

Kasa fiskalna też potrafi się zepsuć

Komputery też się mylą mając awarie. Nie można tego powiedzieć o kasach fiskalnych. Aby wszystko było z nimi w porządku, bo po prostu musi należy przeprowadzać przeglądy takich urządzeń jak kasa fiskalna. Jest to nasz obowiązek nie dobra wola, jeżeli takową posiadamy. Przynajmniej, co 2 lata od ostatniego przeglądu powinien obejrzeć kasę specjalista. Przeglądy wpisywane są w książkę fiskalną, nie unikniemy kary, jeżeli odwiedzi nas przedstawiciel i zauważy brak przeglądu, gdy był on wymagany. Brak takich wpisów Urząd Skarbowy odczytuje jako nieprawidłowe prowadzenie ksiąg, co wiąże się z możliwością kary grzywny za wykroczenie skarbowe.

kasa fiskalnaObowiązek okresowych przeglądów technicznych wprowadzono w 2008 rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie warunków stosowania kas rejestrujących. Większość kas posiada funkcje informującą nas o końcu okresu do kolejnego przeglądu. Nie dotrzymanie terminu najdotkliwiej odczują przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi przy zakupie pierwszych urządzeń fiskalnych. Podatnik taki będzie musiał zwrócić otrzymane odliczenie, jeżeli nie zgłosił kasy do przeglądu w ciągu 3 lat od rozpoczęcia jej użytkowania. Rozliczenie powinno być dokonane z własnej woli bez wezwania Urzędu. Wykroczenia skarbowe podlegają m. in karze grzywny. Która może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Częściej jednak Urząd nakłada mandaty karne wysokości najwyżej podwójnej kwoty minimalnego wynagrodzenia. Istnieje możliwość uniknięcia odpowiedzialności finansowej za wykroczenie, jeżeli złożymy zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego do Urzędu Skarbowego. Takie postępowanie nazywane jest czynnym żalem i może uchronić nas portfel przed zbędnymi wydatkami.