Osoby z ukończonymi studiami psychologicznymi wcale nie są już dziś skazane wyłącznie na otwarcie małego gabineciku z kozetką i wygodnym fotelem. Nie są piętnowane mianem osób współpracujących z osobami chorymi psychicznie. Dziś z pomocy psychoterapeuty korzystają zwykli ludzie, którzy przeżyli coś trudnego, borykają się z wyolbrzymionym lękiem czy też emocjonalnie nie radzą sobie z codziennymi kłopotami.

Psycholog od wszystkiego, czyli coaching, szkolenie czy sesja

coaching indywidualnyPsychologia ma bardzo wiele podrozdziałów. Przyjrzałam się w ostatnim czasie miejscu, które zwane jest centrum psychologii i coachingu. W ofercie można było znaleźć m. in. indywidualne sesje psychologiczne, coaching zespołowy, indywidualny, szkolenia sprzedażowe, pracę z ciałem i oddechem, szkolenia sprzedażowe. Część z tych określeń kojarzy mi się z pracą bardzo bezpośrednią z człowiekiem na bazie jego przeżyć i emocji. Zapewne tu trzeba wykazać się taktem, wyczuciem, empatią i profesjonalizmem. Jednak na przykład coaching zespołowy czy szkolenia sprzedażowe nasuwają mi na myśl pracę czysto biznesową. Tu konieczna jest wiedza z zakresu Human Resources, obecnego rynku pracy, relacji międzyludzkich. Wiąże się to pewnie z wyjazdami, praca w różnych branżach, środowiskach, zespołach wielorakich osobowości. Brzmi to jak zupełnie inna dziedzina niż psychologia z kozetką. A jednak ta sama osoba może zajmować się tymi dwiema różnymi sposobami pomocy.

Na przykładzie powyższego miejsca możliwości pracy w branży psychologii wydały mi się bardzo rozległe. Można specjalizować się zarówno w pracy indywidualnej, bardziej skierowanej na pojedynczego człowieka, pracę z trudnymi sytuacjami i emocjami. Ale można też potraktować psychologię w kontekście rozwoju zawodowego. Wspomagać ludzi w kształtowaniu ich celów i ambicji zawodowych, w realizowaniu siebie w pracy. 

Więcej na stronie http://www.dobrytrener.pl