Obrabiarki sterowane numerycznie

Maszyny CNC są kontrolowane przez oprogramowanie pozwalające na łatwe tworzenie projektów, a maszyna do tworzenia produktu jest prosta. Obrabiarka CNC może obsługiwać wiele różnych funkcji, w tym toczenie, frezowanie, wiercenie i cięcie, co oznacza, że ​​są to niezwykle wszechstronne maszyny.

Jak działa obrabiarka CNC?

obrabiarki cncSterowanie numeryczne CNC to pobieranie cyfrowych danych, a komputer i program CAM służą do sterowania, automatyzacji i monitorowania ruchów maszyny. Maszyna może być frezarką, tokarką, frezarką, spawarką, szlifierką, laserem lub strumieniem wody, maszyną do tłoczenia blach, robotem lub wieloma innymi typami maszyn. W przypadku większych maszyn przemysłowych komputer jest na ogół dedykowanym kontrolerem. Sterownik CNC współpracuje z szeregiem silników i elementów napędowych, aby poruszać i sterować osiami maszyny, wykonując zaprogramowane ruchy. W maszynach przemysłowych zwykle istnieje wyrafinowany system sprzężenia zwrotnego, który stale monitoruje i dostosowuje prędkość i położenie noża. Obrabiarki CNC są urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. CNC Zapewnia trójwymiarowe produkowanie elementów w celu tworzenia prototypów z cyfrowego pliku oprogramowania. G-Code to ogólna nazwa języka kontrolnego używanego w systemie CNC. Proces obróbki CNC jest dość prosty i obejmuje następujące kroki. Pierwszym jest stworzenie projektu przy użyciu oprogramowania CAD do tworzenia modeli 2D lub 3D części, które będą obrabiane. Następnie używa się oprogramowania CAM do konwersji CAD na kod G, który jest językiem używanym do programowania tych maszyn. Kolejno konfiguruje się maszynę za pomocą odpowiednich narzędzi i materiałów. Gdy wszystko jest ustawione, można obrabiać część.

Popularność obróbki CNC wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Stało się to, ponieważ potrzeba ręcznej pracy została prawie wyeliminowana, co oznacza mniejszą potrzebę zatrudnienia, oszczędzania pieniędzy z płac, a także możliwość wielokrotnego powtarzania produktu z wysoką jakością.