Pociąg to środek transportu, który z pewnością zna każdy z nas. Słyszeliśmy o nim, wiemy, jak wygląda, pewnie też niejeden z nas nim jeździł. Wiemy jak wygląda, wiemy jak się porusza, ale czy wiemy technicznie jak dokładnie działa? Wiemy, że w dzisiejszych czasach spotykamy już głównie pociągi, które jeżdżą zasilane prądem podawanym im do układu przez pantografy, z linii wysokiego napięcia? A czy wiemy, że za hamowanie w pociągach odpowiedzialny jest układ pneumatyczny?

Układ pneumatyczny

przewody pneumatyczneUkład pneumatyczny to głównie przewody pneumatyczne, które prowadzą strumień powietrza wykorzystując jego fizyczne właściwości w taki sposób, że uzyskujemy wielką siłę, którą możemy hamować. Pociąg to ciężki kolos jak wiemy, a zahamowanie tak wielkie masy wcale nie jest takie łatwe. Dlatego też warto wiedzieć, że zwykłe powietrze jest w stanie zahamować nasz pociąg. Przede wszystkim wykorzystując odpowiednie sprężenie powietrza, uzyskujemy wielkie ciśnienie, które jest w stanie zatrzymać wiele wiele ton. To niesamowite, że nasze powietrze, które nas otacza, może tak wiele. Ale to nie tylko jego zasługa, a raczej całego układu, która zawiera odpowiednie zawory i jest zaprojektowany w taki sposób, żeby wszystko działało sprawnie i skutecznie. Musi to być naprawdę przemyślany układ, ale przede wszystkim bardzo szczelny.

Układ pneumatyczny spotykamy w pociągach, ale nie tylko, jest to ciekawy układ, niezrozumiały dla zwykłego człowieka pod kątem ciekawego połączenia prostoty, a jednak siły i mocy takiego układu. Zastanówmy się gdzie w naszym życiu otaczają nas jeszcze takie układy, zastanówmy się czy sami wpadlibyśmy na to, że powietrze można tak wspaniale wykorzystać. Technologia, która nas otaczaj jest coraz częściej niesamowicie zaskakująca.