Chociaż jako dzieci kochamy wózki i lubimy być wożeni, jest to okres przejściowy i nikt nie chce do niego wracać. Jazda na wózku to raczej mało przyjemne doświadczenie, dlatego tez nikt nie chce powracać do tego okresu. Oczywiście mówiąc o wózkach należałoby poruszyć kwestie naszego otoczenia, które jest nieprzystosowane pod katem wózków inwalidzkich. Wyboiste chodniki, wielkie krawężniki, podjazdy tylko w wybranych miejscach.

Dźwig towarowy ułatwia życie

Wszędzie schody i brak platform. Nieprzystosowane są także firmy i wielkie fabryki. Nawet te, które zatrudniają niepełnosprawnych nie mają rozwiązań dla niepełnosprawnych, a przecież jest dźwig towarowy, które mogą poprawić jakość życia. Mówiąc o jeździe wózkami należałoby poruszyć przede wszystkim kwestie stopni, bo one są wszędzie.

dźwig towarowyOsobom, które chcą o własnych nogach jeden stopień zupełnie nie przeszkadza, ale jeśli mówimy o osobach, która jeźdź na wózku musimy pamiętać, że nawet najmniejsze podwyższenie jest bardzo niekomfortowe. Poruszanie się na wózku jest również bardzo utrudnione w sklepach, czy urzędach i zupełnie odchodzimy od kwestii pokonania schodów, czy braku wind, ale chodzi o szerokość korytarzy. W wielu miejscach spotykamy maleńkie korytarze, szczególnie jeśli mówimy o sklepach osiedlowych, w niektórych urzędach też wszelkie przejścia są naprawdę wąskie i oczywiście nikt nie przejmuje się tym, że klient nie wejdzie do środka, bo przeszkadzają mu schody, czy też brakuje jakiegoś tam podjazdu. Korzystanie z pomocy osób trzecich jest jakimś rozwiązaniem, ale przecież każdy chce być w jakiś sposób niezależny, a jeśli potrzebujemy kogoś do mocy w codziennych czynnościach, oznacza to, że nie jesteśmy niezależni. Oczywiście rozumiemy to w różnych aspektach, ale wciąż pojawiają się jakieś ograniczenia mogące utrudnić życie. Poruszmy jeszcze kwestie oznaczeń, których zwyczajnie brakuje. Osoby niepełnosprawne zwyczajnie nie mogą z czegoś korzystać, bo brakuje oznaczeń. Chociaż bardzo chcemy zmian, wciąż pewne kwestie są bardzo trudne do rozwiązania i w zasadzie to my sami stawiamy sobie blokadę.