Na krajowym rynku jest coraz więcej firm zajmujących się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Nie wszystkie posiadają jednak wysoko wyspecjalizowane linie produkcyjne. Rośnie również z roku na rok ilość produkowanego asortymentu.

Suszarki do tworzyw są ważne

suszarka do tworzywFirmy, które są wyposażone w nowoczesne linie produkcyjne mają możliwość wyprodukowania większej ilości detali w krótszym czasie. Niezależnie od wielkości takiej linii, bardzo ważnym ogniwem są wtryskarki. Kolejne to suszarki do tworzyw sztucznych. Są to istotne urządzenia, bo do produkcji używa się odpowiednio wysuszonego tworzywa. Nie mniej ważne jak suszarki do tworzyw są podajniki do tworzyw sztucznych. Ułatwiają one i przyśpieszają proces produkcji całych serii detali. Aby proces produkcji mógł w ogóle zaistnieć do wtryskarki musi być założona odpowiednia forma wtryskowa. To dzięki odpowiednio zaprojektowanej formie uzyskuje się w końcowym efekcie zamierzony detal. Jednak nie wszystkie wytworzone produkty są zgodne z określonymi założeniami i nie wszystkie przechodzą pozytywnie kontrolę jakości. Odrzucone przez kontrolę detale nie są wyrzucane, ale mielone przez młyny do tworzyw sztucznych. Z przemielonych detali powstaje tworzywo, które w formie granulatu może być ponownie użyte w procesie produkcji. Do wyprodukowania detali z tworzyw sztucznych używa się często granulatu powstałego z recyklingu. Młyny do tworzyw sztucznych mielą też często zakrętki od butelek, butelki i drobne elementy. Do tak powstałego materiału dodaje się barwniki i składniki chemiczne, aby powstał odpowiedni granulat, który później jest znów podawany do wtryskarki przez podajniki do tworzyw sztucznych.

Do produkcji elementów gospodarstwa domowego używa się najczęściej tworzywa innego rodzaju niż np.: do produkcji detali typowo technicznych stosowanych w przemyśle samochodowym czy ogólnie motoryzacyjnym. Również formy wtryskowe różnią się znacznie cenowo w zależności od wielkości i kształtu gotowego detalu jak i też stopnia skomplikowania pracy konstruktora.