Szkło jest substancją, która powstaje z czystego piasku kwarcowego, sody, wapnia. Ma naprawdę sporo pożytecznych cech. Przede wszystkim nie przewodzi elektryczności oraz ciepła, ma twardą powierzchnię i jest odporne na działanie różnego rodzaju środków chemicznych czy warunków atmosferycznych. Najczęściej termin „szkło” kojarzony jest z szybami okiennymi. Jednak szkło ma znacznie szersze zastosowanie.

daszki szklaneOd lat jest skutecznie stosowane jest na przykład w architekturze wnętrz. Tworzy się z niego daszki szklane czy różnego rodzaju balustrady. Szkło stosowane jest również w budownictwie. Pierwsze huty szkła powstały już 3 tysiące lat temu w Egipcie. W Polsce od dawien dawna szkło produkowane było także w Piotrkowie Trybunalskim, Krośnie, Szklarskiej Porębie czy też Sandomierzu. Dzisiejsze technologie produkcji szkła są już znacznie bardziej zaawansowane. Dziś produkuje się wiele rodzajów szkła, szczególnie jeśli mowa o szkle budowlanym.
Pierwszym rodzajem szkła tutaj może być z pewnością szkło okienne. Jest to szkło charakteryzujące się płaską powierzchnią. Jest produkowane metodą float. Szkło to może być produkowane w naprawdę różnej grubości. To od grubości będzie zależała przepuszczalność światła. Drugi typ szkła budowlanego to szkło płaskie walcowane. Najczęściej produkuje się je jako szkło wzorzyste. Ma ono grubość do 8 mm. Szkło płaskie zbrojone ma wtopioną siatkę zbrojeniową.
Dzięki temu jest znacznie bardziej wytrzymałe i bezpieczne. Kolejny typ szkła budowlanego to szkło płaskie barwione w masie. Pochłania energię promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo często mówi się o nim, że jest szkłem przeciwsłonecznym. Szkło to jest także hartowane. Tylko dzięki temu może być odporne na zmiany temperatur. Inny typ to szyby zespolone.

Te składają się z kilku pojedynczych szyb, które dzieli się ramką. Jednym z najmocniejszych rodzajów szkła jest z pewnością szkło hartowane. Swoje niesamowite właściwości otrzymuje ono głównie dzięki temu, że jest poddawane specjalnym obróbkom termicznym.