Rowery miejskie w Polsce – nowa moda, styl i zdrowie…

Coraz więcej miast na terenie całej Polski stawia na rowery miejskie, ten nowy trend powędrował do nas zachodu. Oczywiście jednym z głównych przesłań tej akcji jest to, aby nasze środowisko było mniej zanieczyszczone. W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla należy ograniczyć poruszanie się samochodem po mieście.

rowery miejskieDruga kwestia to dbanie o zdrowie. Jadąc na rowerze spalamy kalorie, a siedząc w aucie, czy autobusie niekoniecznie. A jak dobrze wiadomo otyłość to naprawdę duży problem we współczesnym świecie. Dlatego jeśli chcemy zadbać o swoją sylwetkę, musimy się bardziej ruszać. Rowery mają też ułatwić nam dotarcie do celu.
Wiadomo przecież, że w dużych miastach korki są ogromnym utrudnieniem. A dzięki rowerom wygląda to zupełnie inaczej. Łatwiej i szybciej dotrzemy z miejsca na miejsce. Kiedyś takie rowery można było wypożycz w specjalnych punkach, ale zwykle funkcjonowały one tylko w wakacje i to w najbardziej popularnych okolicach. Teraz największe miasta w Polsce wprowadziły system wypożyczania rowerów. Wystarczy, że posiadamy kartę miejską, taką jak na przejazd autobusem i z łatwością możemy wypożyczyć rower.
Każde miasto ma inny system i inne opłaty. Nie zawsze jest on dobrze zorganizowany, ale warto podkreślić, że w Polsce możliwość skorzystania z roweru miejskiego to nowość. Dlatego też nie można całkowicie stwierdzić, że nie działa to najlepiej. W niektórych miastach liczba stacji rowerowych jest naprawdę imponująca. W zasadzie nie ma miejsca, gdzie nie dojedziemy rowerem. W innych liczba stacji rowerowych jest naprawdę ograniczona i rowerem można poruszać się tylko między najpopularniejszymi punktami. Z czasem na pewno ulegnie to zmianie, ale na razie musimy cieszyć się tym, co jest.

Już sam fakt, że w największych Polskich miastach można wypożyczyć rower i czasem nie trzeba za to płacić, jeśli będziemy jechać dosłownie kilka godzin, jest imponujący. Warto, więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać, jak ta sytuacja się rozwinie. Może już za jakiś czas te systemy będą działać wręcz idealnie.