Rozdzielacze ustalają kierunek przepływu cieczy

Układy hydrauliczne zbudowane są z wielu elementów, które mają przypisane odpowiednie zadania zależne od ich rodzaju i zastosowania. Rozróżnia się ich trzy podstawowe grupy: zawory sterujące kierunkiem przepływu, ciśnieniem lub natężeniem przepływu. Każda z nich w układzie hydraulicznym jest odpowiedzialna za inne funkcje.

Rozdzielacze hydrauliczne do zastosowań przemysłowych

rozdzielacze Argo-HytosSterowanie kierunkiem przepływu jest najczęściej spotykaną grupą urządzeń, w której rozróżnia się rozdzielacze hydrauliczne i zawory odcinające. To właśnie rozdzielacze hydrauliczne ustalają kierunek przepływu cieczy w układach przekazujących energię mechaniczną z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Hydrauliczne rozdzielacze Argo-Hytos dzielimy ze względu na rozwiązania konstrukcyjne na trzy typy: suwakowe, zaworowe i iskrobezpieczne. Rozdzielacze nazywane są często zaworami kierunkowymi. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle, rolnictwie i transporcie. Rozdzielacze suwakowe mogą być sterowane mechanicznie lub elektrycznie. Poprzez zmianę pozycji suwaka ciecz kierowana jest na wyznaczoną drogę, jednocześnie zamykając dopływ w inną stronę. Elementy zaworowe regulują przepływ cieczy za pomocą kulki, która jest przyciskana lub zwalniana przez specjalne sprężyny. Rozwiązanie to zapewnia bardzo wysoką szczelność. W miejscach zagrożonych wybuchem, takich jak kopalnie podziemne zastosowanie znajdują rozdzielacze iskrobezpieczne.

Podsumowując, hydrauliczne rozdzielacze Argo-Hytos można łatwo dostosować do wskazanych potrzeb, ponieważ wykonane są w różnych typach konstrukcyjnych. Cechują się kompaktową i lekką konstrukcją. Przystosowane są zarówno do zabudowy poziomej jak i pionowej. Wysoka jakość wykonania zapewnia długą i bezawaryjną pracę.