Jednym z najczęstszych pytań, jeżeli chodzi o alternatywne źródła energii jest to, czy nie braknie nam „pary” gdy zwiększymy nasze zapotrzebowanie na przykład szykując kolacje dla gości, gdzie jak wiadomo często naraz włączamy piekarnik, czajnik, kuchenkę mikrofalową itd.

Systemy fotowoltaiczne i problem w nocy

systemy fotowoltaiczneDodatkowo wszędzie zapalone jest światło i jeszcze gra muzyka z naszej wieży. Sprawa więc wygląda tak, że jeżeli odpowiednio dostosujemy alternatywne zasilanie do naszych potrzeb, czyli wyliczymy maksymalny pobór chwilowy, albo średni, i dodamy coś jak booster w przypadku zwiększonego poboru to nie będzie problemu. Jeżeli mamy systemy fotowoltaiczne to problem zaczyna się w nocy. Akumulatory nie pozwolą nam na tak długie użytkowanie. Instalacje fotowoltaiczne są dobre jeżeli mamy bardzo dużo słońca i dni są relatywnie długie przez cały rok. Jednak najlepszym wyjściem jest domowa elektrownia wiatrowa. Elektrownia ta nie będzie działać tylko gdy nie będzie wiatru. Gdy jednak nie ma wiatru, są modele, które mają przepompownie wody i takie coś może działać wtedy gdy nie ma wiatru jako UPS, albo właśnie jako wcześniej wspomniany booster. Łączenie tych dwóch technologii na dobrą sprawę pozwala na całkowite zlikwidowanie połączenie z siecią zewnętrzną.

Ponieważ ciężko spotkać taki dzień, żeby nie było słońca ani wiatru więc w sumie instalacja tak sama dla nas może być wystarczająca. A w przypadku innych nieprzewidzianych sytuacji można kupić agregat prądotwórczy.