Ostatnimi czasy taśma LED RGB i biała są bardzo popularne choć weszły na rynek stosunkowo niedawno i szturmem podbiły serca użytkowników niczym szturmowiec atakował rycerzy Jedi. Czym to jest spowodowane? Dlaczego tak właśnie ludzie pokochali taśmy LED?

Jakie są zalety i wady taśm led?

ledPonieważ te lampy LED pomimo swojej wysokiej ceny i kilku innych wad mają wiele zalet. Postaram się je tutaj przekazać, oczywiście wady jak i zalety. Zacznijmy może od tej przyjemniejszej strony czyli od rzeczy za które kochają ludzie te właśnie oświetlenie. Pierwszą zaletą jest efektywność. Lampa LED to najbardziej energooszczędny rodzaj oświetlenia. Efektywność takiej lampy wynosi 85-90%. Kolejnym faktem przemawiającym za jest trwałość takiej lampy ponieważ wytrzymują one do 50000 godzin (tzn działają tyle). Kolejną zaletą jest odporność na uderzenia, ponieważ ich konstrukcja nie jest taka. Dzięki taśmom LED RGB możemy otrzymać praktycznie każdy kolor światła czego nie jesteśmy w stanie otrzymać przy zwykłych żarówkach. Następna zaletą jest czas włączania i wyłączania ponieważ diody w przeciwieństwie do zwykłych żarówek zapalają się i gasną zaraz po przełączeniu włącznika. Kolejną zaletą jest fakt że taśmy LED świetnie działają ze ściemniaczami, w przeciwieństwie do innego oświetlenia. Następną zaletą jest to że mała emisja ciepła taśm LED co wynika z ich sprawności, dzięki czemu można je użyć do oświetlenia obiektów czułych na zmianę temperatury. Diody LED, w które wyposażone są taśmy LED gdy się zużywają powoli się wygaszają, a nie gasną nagle jak mają to w zwyczaju inne żarówki. W odróżnieniu od od innych źródeł światła taśmy LED są bardzo ekologiczne ponieważ do ich produkcji nie są potrzebne żadne metale niebezpieczne dla środowiska. Teraz czas przejść do tych gorszych rzeczy czyli do wad.

Jest ich niewiele ale zawsze jakieś są ponieważ nie ma nic idealnego. Pierwszą wadą już wcześniej wspomnianą jest wysoka cena. Jednak czas eksploatacji takiej taśmy LED RGB jest nawet dziesięć razy dłuższa niż zwykłych żarówek, przez co jednak taśma LED RGB wychodzi taniej.