Wymiana ciepła to zjawisko dobrze nam znane, może nie do końca dla nas zrozumiane, a przynajmniej z technicznego i fizycznego punktu widzenia. Może dobrze je rozumiemy tak powierzchownie, wydaje nam się, że wiemy o co chodzi, po prostu ciepłe powietrze miesza się z chłodniejszym i powstaje powietrze, w którym temperatura jest wyśrodkowana, ale zjawisko to wcale nie jest aż takie proste i oczywiste.

Wymiana ciepła w przemyśle

przemysłowe wymienniki ciepła z montażemPrzede wszystkim wymiana ciepła jest wykorzystywane na skalę przemysłową, a odbywa się ona w specjalnie zaprojektowanych do tego wymiennikach ciepła. Takie przemysłowe wymienniki ciepła z montażem możemy spotkać w niejednej fabryce, na niejednej produkcji, a to dlatego, żeby nie marnować temperatury. Wysoka temperatura nie bierze się z niczego, jest ona wynikiem spalania, ogrzania, itp, czyli innymi słowy żeby uzyskać ciepło musimy coś poświęcić. I tak jest w każdym przypadku, może trochę inaczej to wszystko wygląda, ale zasada pozostaje ta sama. Przede wszystkim nie chcemy tracić tego, co otrzymaliśmy z jakimś wysiłkiem, i to jest normalne, więc aby nie narażać się na jeszcze większe straty, po prostu wykorzystujemy zjawisko wymiany ciepła. Nie warto rozpisywać się w jakich konkretnie przykładach ono występuje, w jakich dokładnie układach, itp, bo ile przykładów, tyle układów, ale po prostu warto wiedzieć o istnieniu takiego zjawiska i o sposobach jego wykorzystywania.

Pamiętajmy, że wymiana ciepła jest zjawiskiem powszechnym, otaczającym nas, ale taka przemysłowa wymiana wymaga specjalnych zbiorników. Muszą być szczelne, wykonane ze specjalnych materiałów, muszą być one dobrze dopracowane, porządnie zaprojektowane i co najważniejsze muszą mieć wysoką jakość. Tylko w takich przypadkach wymiana ciepła będzie zachodzić najsprawniej i najlepiej.